21 kwietnia ? Światowy Dzień Świadomości ostrej białaczki szpikowej

Jak minimalizować ryzyko zakażenia? Jak często myć ręce? Z jakich aktywności rezygnować, aby nie sprowadzać na siebie i innych zagrożenia? To pytania, które wielu z nas zadaje sobie w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2). Tymczasem pacjenci onkologiczni od kilku tygodni stają przed innymi ? trudniejszymi ? pytaniami: Jak i gdzie kontynuować leczenie? Czy przez osłabioną odporność istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania?

21 kwietnia co roku obchodzimy Światowy Dzień ostrej białaczki szpikowej. W tym wyjątkowym czasie członkowie globalnej inicjatywy ?KnowAML? we współpracy z MDS International Foundation w związku z pandemią COVID-19 przygotowali zalecenia dedykowane osobom chorującym na ostrą białaczkę szpikową.

Czym jest AML? Ostre białaczki szpikowe (ang. AML) są najczęstszym nowotworem krwi u dorosłych ? stanowią ok. 80% wszystkich zachorowań na ostre białaczki. Każdego roku w Polsce na AML zapada ok. 700 dorosłych osób. Białaczki charakteryzują się szybkim i agresywnym przebiegiem ? nieleczone powodują śmierć chorego w ciągu kilku tygodni.

Dowiedź się więcej

21 kwietnia 2020